Co nowego w Windows Azure dla środowisk Programistycznych i Testowych – Czerwiec 2013

3 czerwca, podczas konferencji TechEd North America 2013, firma Microsoft ogłosiła, poza nowościami w Windows Server 2012 R2 oraz Windows 8.1, zmiany które dotarły również do usługi Windows Azure.
Windows Azure, jest platformą Public Cloud dostarczaną przez w/w firmę, czyli Microsoft. Zmiany jakie otrzymała usługa, to głownie usprawnienia i nowe funkcje w części IaaS (Infrastructure as a Service).

Poniżej zamieszczam listę zmian, oraz krótki opis każdej z funkcjonalności.

Brak opłat za zatrzymane/wyłączone maszyny wirtualne

To co było kłopotliwe w dotychczasowej wersji Windows Azure, to sposób naliczania opłat za istniejące maszyny wirtualne. Do tej pory, nawet gdy wyłączyliśmy maszynę, licznik wciąż “bił”. Aby temu zaradzić, należało za każdym razem eksportować maszynę wirtualną do pliku XML (za pomocą PowerShell), a następnie usuwać ją, oraz Web Service w ramach którego ona pracowała. Gdy chcieliśmy ponownie skorzystać z już skonfigurowanych maszyn, trzeba było utworzyć od nowa Web Serwisy oraz maszyny wirtualne na podstawie wygenerowanego pliku.
Teraz ten problem znikł!
Microsoft zaprzestał pobierania opłat od wyłączonych maszyn! A to oznacza, że zapłacimy tylko za rzeczywiste użycie maszyn.

UWAGA!

Opłaty naliczane co minutę

Dotychczas, jeśli z maszyny wirtualnej korzystaliśmy tylko przez np. 7 minut w godzinie, to opłata była naliczana od rozpoczętej godziny w pełnej jej wartości.
Jednak i ten model przeszedł już do historii. Od teraz, opłaty naliczane są co minutę, a co za tym idzie, jeśli wykorzystywaliśmy maszynę wirtualną przez te 7 minut, to zapłacimy tylko za te minuty.
Do obliczenia kwoty jaka zostanie pobrana z naszej karty kredytowej lub przyznanego limitu,należy wykorzystać wzór:     cena_za_godzinę/60  co jest nawet logiczne Uśmiech

Możliwość wykorzystania licencji MSDN w Windows Azure

Posiadacze subskrypcji MSDN, ze względu na zapisy licencyjne, nie mogli wykorzystywać swoich licencji w ramach Windows Azure.
Teraz te ograniczenia zostały zniesione. Dzięki temu, subskrybenci MSDN mogą wykorzystywać swoje licencje na SQL Server, SharePoint, BizTalk oraz inne, bez dodatkowych opłat za wykorzystane maszyny wirtualne.

Obniżone ceny w środowiskach Dev/Test

Dodatkowo, w ramach licencji MSDN, za uruchomione wirtualne maszyny z Windows Server, oraz SQL Server, SharePoint czy też BizTalk, subskrybenci zapłacą tylko 6 centów za godzinę! Oczywiście, jeśli maszyna będzie uruchomiona mniej niż godzinę, cena zostanie odpowiednio podzielona. Ta funkcjonalność nie ma ograniczeń co do ilości uruchomionych maszyn wirtualnych.
Poniższa tabela prezentuje porównanie płatności w Windows Azure bez i z subskrypcją MSDN.

Miesięczne kredyty $

Samo obniżenie cen za maszyny wirtualne nie umożliwi nam korzystania z nich, gdy nie mamy żadnych środków na koncie.
Microsoft postanowił zmienić dotychczasowy model przyznawania zasobów do “zużycia”.
Do tej pory, otrzymywaliśmy pakiety godzin, danych czy transakcji możliwych do wykonania.
Od teraz jednak, dostajemy środki na koncie, które możemy wykorzystać na dowolny cel w ramach naszej subskrypcji.
W zależności od posiadanej licencji MSDN, otrzymamy różne wartości naszego portfela. Poszczególne wartości kredytów przedstawia zestawienie poniżej:

  • MSDN Professional – 50$
  • MSDN Premium – 100$
  • MSDN Ultimate – 150$

Otrzymane kredyty, tak jak napisałem powyżej, można wykorzystać na dowolny cel. Jednocześnie należy pamiętać, że opłaty za maszyny wirtualne to tylko 6 centów za godzinę!
Gdy w ciągu miesiąca wykorzystamy cały limit naszych kredytów, subskrypcja zostanie zablokowana. Wiąże się to z wyłączeniem wszystkich maszyn wirtualnych, usunięciem sieci VPN jeśli takowe istnieją czy też zatrzymaniu publikacji stron Web.
Wszystko wróci do normy, przy kolejnym miesiącu rozliczeniowym, gdy kredyty zostaną ponownie przydzielone.

Monitor zużycia kredytów

Aby łatwiej można było kontrolować ile z dostępnego limitu pieniędzy wykorzystaliśmy, Microsoft zmodernizował nieznacznie portal Windows Azure.
Teraz, na górze strony, widnieć będzie pomarańczowy prostokąt z napisem “CREDIT STATUS”.
Po jego kliknięciu, pojawi się podstawowa informacja o dostępnych środkach, a po kliknięciu w “Show more details” zostaniemy przeniesieni do pełnego rozliczenia bieżącego zużycia zasobów.

Nowa wersja testowa Windows Azure

Na koniec informacja dla osób, które nie posiadają subskrypcji MSDN, a chciałyby wypróbować możliwości platformy Windows Azure IaaS.
Dla tych wszystkich zainteresowanych, Microsoft zaoferował $200 dolarów do wykorzystania w przeciągu 1-miesięcznej wersji testowej.
Te $200 dolarów możemy wykorzystać tak jak powyżej, tj. na dowolne zasoby dostępne w ramach Windows Azure. Należy jednak pamiętać, że w wersji testowej obowiązują ceny standardowe. Tabelę z cenami maszyn z systemem Windows zamieszczam poniżej.

 

Compute Instance Name

Virtual Cores

RAM   

Price Per Hour

Extra Small (A0)

Shared

768 MB

$0.02
(~$15/month)

Small (A1)

1

1,75 GB

$0.09
(~$67/month)

Medium (A2)

2

3,5 GB

$0.18
(~$134/month)

Large (A3)

4

7 GB

$0.36
(~$268/month)

Extra Large (A4)

8

14 GB

$0.72
(~$536/month)

A6

4

28 GB

$1.02
(~$759/month)

A7

8

56 GB

$2.04
(~$1,518/month)

Podsumowanie

Myślę, że zmiany wprowadzone do Windows Azure, to naprawdę strzał w dziesiątkę. Szczególnie zadowoleni powinni być posiadacze licencji MSDN, którzy w końcu mogą wykorzystać posiadane licencje w rozwiązaniach chmurowych.
Dzięki wprowadzeniu naliczania minutowego i zaprzestaniu pobierania opłaty za wyłączone maszyny wirtualne, łatwiej jest oszacować i zarządzać wydatkami w ramach subskrypcji.
Nie do końca jednak podoba mi się rozwiązanie wprowadzone w wersji testowej. O ile kwota $200 dolarów które możemy wydać wygląda całkiem obiecująco, to jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, to może się okazać, że 1 miesiąc to zbyt mało na poznanie usługi. Niemniej jednak, wprowadzone udoskonalenia to krok w dobrym kierunku, który stawia Windows Azure w ścisłej czołówce rozwiązań chmur publicznych.

I tak na koniec
Zachęcam do wypróbowania wersji testowej platformy Windows Azure. Link do rejestracji znajdziecie TUTAJ.
Więcej informacji o nowościach znajdziecie na blogu Scott’a Guthrie w TYM poście.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin