Kopia zapasowa skrzynek Office 365

Pojęcie kopii zapasowej potocznie zwanej backupem do tej pory w odniesieniu do skrzynek pocztowych Office 365 w zasadzie nie istniało. Do tej pory, ponieważ dzięki programistom z firmy CodeTwo wizja lokalnej kopii wiadomości utrzymywanych w Office 365 jest coraz bardziej realna.

Firma CodeTwo to grupa zapalonych programistów oraz ludzi z wizją i pasją do tego co robią. Ich produkty takie jak CodeTwo Exchange Rules Pro czy CodeTwo Office 365 Migration znalazły uznanie największych firmy z kilkudziesięciu krajów świata. W ostatnim czasie nawet sam Facebook postanowił wykorzystać oprogramowanie naszej rodzimej firmy z Jeleniej Góry. Ale dość już słodzenia, czas przejść do konkretów!

Sugestie odnośnie potrzeby dostarczenia na rynek oprogramowania umożliwiającego wykonywanie lokalnej kopii skrzynki użytkownika Office 365 ja i moi znajomi przekazywaliśmy firmie już od ok 2 lat. Panowie z CodeTwo kazali sobie długo czekać na pierwszą betę programu. Nie jest to oczywiście złośliwość z ich strony a sposób skomplikowania mechanizmów jakie obsługują usługę Office 365.

W minioną sobotę na dość ekskluzywnym spotkaniu z przedstawicielami firmy została zaprezentowana nam pierwsza beta programu CodeTwo Backup. Nam, czyli grupie osób, które w ciągu tych dwóch lat sukcesywnie podszczypywaliśmy dyrektora sprzedaży i marketingu firmy CodeTwo Szymona Szczęśniaka dopytując o postęp pracy i sugerując funkcje jakie program powinien posiadać.

I oto w środę, 8 października 2014 roku, do mojej skrzynki trafił instalator programu. Jako wielki entuzjasta testów programów CodeTwo, na moim komputerze program zawitał w kilka minut po odczytaniu wiadomości.

CodeTwo_Backup_Install

Co tam mamy w środku?

Poniżej zamieszczam kilka widoków okien programu.

Pierwsze uruchomienie programu – krótkie zapoznanie z możliwościami i interfejsem:

CodeTwo_Backup_1CodeTwo_Backup_2CodeTwo_Backup_3

Pierwsze zadanie kopii zapasowej:

CodeTwo_Backup_4CodeTwo_Backup_5CodeTwo_Backup_6CodeTwo_Backup_7

Jak widać powyżej, program pozwala na wykonywanie kopii zapasowej skrzynek nie tylko z Office 365 ale również z lokalnego serwera Exchange. Mamy możliwość wyboru kopii ciągłej lub zadania jednorazowego. Okno wyboru skrzynki umożliwia zaznaczenie jednej lub wielu skrzynek. Na koniec kreatora dostajemy czytelne podsumowanie utworzonego zadania. Po kliknięciu przycisku Finish, program przystępuję do pierwszej synchronizacji skrzynki. Podczas konfigurowania zadania możemy zdecydować czy będziemy wykonywać kopię całej skrzynki czy tylko wiadomości do lub od określonej daty.
Co ważne, do wykonywania automatycznej, ciągłej kopii zapasowej skrzynki nie jest potrzebny uruchomiony program. Zadanie działa jako usługa systemu Windows:

CodeTwo_Backup_8

Widok okna ze zdefiniowanymi zadaniami. Po prawej stronie widać informacje nt. podświetlonego zadania.

CodeTwo_Backup_9

Przywracanie skrzynek, folderów, pojedynczych elementów

Po wykonaniu się pierwszej, pełnej kopii zapasowej skrzynki administrator ma możliwość odzyskiwać z niej różne elementy. W chwili obecnej program nie ogranicza rodzaju elementów do odzyskania. Mogą to być oczywiście wiadomości e-mail ale również kontakty czy obiekty w kalendarzu! Można odzyskać całą skrzynkę, cały konkretny katalog jak również pojedynczą wiadomość.

Odzyskiwane elementy możemy przywrócić do oryginalnej lokalizacji, do konkretnego katalogu w skrzynce użytkownika ale również do katalogu w skrzynce innego użytkownika. Ba! Możemy nawet elementy przywrócić na serwerze innym niż źródłowy czyli np. na lokalnym serwerze Exchange.

Wiadomości znajdujące się w kopii zapasowej możemy przeszukiwać po standardowych polach takich Temat, Nadawca czy Odbiorca. Pól oczywiście jest dużo więcej, co przedstawia poniższy zrzut:

CodeTwo_Backup_10

Przetestuj sam!

Jeśli jesteś zainteresowany przetestowaniem programu CodeTwo Backup to zapraszam na stronę programu:

CodeTwo Backup for Office 365

gdzie można zgłosić chęć wzięcia udziału w programie.

W przypadku pojawienia się pytań zapraszam do kontaktu lub zadawania ich w komentarzu do wpisu.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin