Relacja z konferencji ITechDay 2015

Zmotywowany wpisem Macieja Aniserowicza postanowiłem napisać krótką recenzję wydarzenia, w którym miałem możliwość uczestniczyć.

Konferencja ITechDay 2015

W dniu 16 marca 2015 w siedzibie Microsoft Polska w Warszawie, od iście porannych godzin, ekipa organizacyjna uwijała się skrzętnie aby z uśmiechem na ustach przywitać uczestników konferencji ITechDay 2015 organizowanej przez Warszawską Grupę Użytkowników i Specjalistów Windows. Z racji tej, że dostałem zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu jako prelegent nie musiałem zjawiać się na miejscu już o 8:30, tak jak inni zainteresowani.

Do Microsoft dotarłem tuż przed godziną dziesiątą w przerwie już po pierwszej sesji Krzyśka Jóźwiaka i Marcina Ostrowskiego. Zatem nie podejmę się oceniania tejże sesji.
Po przybyciu na miejsce, zostałem przywitany przez przeurocze dziewczyny w punkcie rejestracji, które wręczyły mi identyfikator zwisający na smyczce markowanej stroną www.microsoftvirtualacademy.com, o taką:

WP_20150319_22_20_52_Pro

 Sesja druga Krzyśka i Marcina

Po przerwie przyszedł czas na drugą sesję prowadzoną przez chłopaków. Tematem sesji była migracja domeny Active Directory do najnowszej wersji systemu operacyjnego, tj. Windows Server 2012 R2.

Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali prezentacji. Merytorycznie sesja została przeprowadzona bardzo prawidłowo, chłopaki krok po kroku pokazali proces migracji ról a następnie usunięcia starego serwera z domeny. Konstruktywnej krytyce należy jednak poddać sposób prowadzenia sesji. Mimo bardzo dobrych indywidualnych zdolności chłopaków do prowadzenia sesji, dało się odczuć, że Krzysiek z Marcinem chyba nie za bardzo umówili się co do podziału ról. Choć zauważalnym elementem była zmiana co jakiś czas mówiącego, to dało się odczuć, że było to dość chaotyczne. Przez to też, sesja sprawiała wrażenie niepoukładanej. Podobne wrażenie odnieśli też inni uczestnicy, z którymi miałem możliwość dyskutować nt. obejrzanej sesji.

Po sesji, główny koordynator i pomysłodawca konferencji CEO w CBSG Polska Paweł Pławiak zaprosił nas na przerwę, gdzie delektując się ciastkami i kawą serwowaną przez Panią Iwonkę mogliśmy oddać się dyskusjom nt. migracji systemów.

Sesja Mariusza Kędziory

Trzecią sesję prowadził Mariusz Kędziora, Technical Evangelist w Microsoft. Samej osoby Mariusza chyba nie trzeba przedstawiać, jest doskonale znany ze swojego bloga ewangelista.it oraz innych aktywności związanych z nowymi technologiami Microsoft. Jak na sesję Mariusza przystało, była na bardzo dobrym poziomie, a informacje dotyczące nowego Windows 10, o którym mówił, były przekazywane w bardzo przystępny sposób. Pomimo dużego zaangażowania prelegenta jak i osób na sali, dało się zauważyć skutki dość wczesnego rozpoczęcia konferencji, kilku uczestników odpłynęło w objęcia Morfeusza. Mogło to być również spowodowane gorącą atmosferą panującą na sali, dosłownie i w przenośni, gdyż w wyniku bardzo dużego zainteresowania konferencją sala była wypełniona niemal po brzegi, a to z kolei było zbyt dużym wyzwaniem dla klimatyzacji.


Mariusz podczas sesji omówił na przykładnie Windows 10 Technical Preview w wersji 9926 nowości jakie przygotował użytkownikom Microsoft. Omówił też koncepcję “jednego Windowsa”, polegającą na wykorzystywaniu przez użytkowników Uniwersal Apps, działających na każdym urządzeniu z zainstalowanym Windows 10.

Po sesji przyszedł czas na kolejną przerwę. Uczestnicy mogli podczas niej skosztować bardzo dobrych krówek (tak słyszałem) zasponsorowanych przez ZapytajEmila.pl Uśmiech
WP_20150210_15_49_51_Pro

Sesja Nataniela Zielińskiego znanego jako nExoR

Po zaczerpnięciu powietrza podczas przerwy zasiedliśmy na audytorium aby wysłuchać nExoRa z W-files mówiącego o Desired State Configuration w PowerShell. Jako że Nataniel jest wielkim pasjonatem niebieskiej konsoli, jego sesja jak zawsze była pełna odczuwalnego zaangażowania. Podczas pokazywanych demo po sali dało się słyszeć szum zaniepokojenia, a po wnikliwszym jego przeanalizowaniu nawet przerażenia ze strony uczestników. Publiczność w większości przyznała się bez większego przymusu do niestosowania na co dzień skryptów i komend konsoli PowerShell. Pozostała część publiczności słuchała z zaciekawieniem nt. potężnych możliwości PowerShell DSC.

Sesja Nataniela byłą tą, po której nikt nie został na sali. Spowodowane to było rozpoczynającą się przerwą obiadową. Jak już w tradycji konferencji organizowanych przez społeczności się zakorzeniło, tak i teraz nie było wyjątku – jako strawę na stoły zaserwowano pizzę z pobliskiej pizzerii.
Z trzęsącymi się uszami uczestnicy komentowali to co usłyszeli podczas sesji nExoRa. Wnioskować można, że podobnie jak w przypadku systemów spod znaku pingwina tak i w oknach konsola potrafi zabić ćwieka i nie odpuścić Uśmiech

Sesja Tomka Gościmińskiego

Po obiedzie przyszedł czas na przedostatnią sesję. Tomek Gościmiński z firmy Predica zabrał nas w świat System Center Configuration Manger 2012 R2. Podczas bardzo dobrej technicznej sesji, Tomek pokazywał sposoby na przygotowanie tzw. Gold Image, który następnie można by było wdrożyć w środowisku produkcyjnym.

Omówił też produkt Microsoft Deployment Toolkit służący w tym przypadku do zdefiniowania odpowiednich Task Sequence wykonujących konkretne zadania instalujące i konfigurujące system na komputerach. Z sali co jakiś czas padały pytania drążąc temat konfiguracji i dobrych praktyk wdrożeniowych. Tomasz odpowiadając na nie pokazywał jednocześnie możliwości Configuration Managera. Myślę, że prelegent mógłby opowiadać o tym temacie przez wiele godzin, jednak czas sesji zmierzał nieubłaganie do końca.

W przerwie po sesji Tomka, odbyło się losowanie dwóch dysków SSD Kingston DataTraveler WorkSpace ufundowanych przez firmę CBSG Polska. W między czasie ostatni prelegent przygotowywał się do swojej sesji.

Ostatnia sesja

Tak jak wspomniałem we wstępie tego wpisu, miałem ogromną przyjemność wystąpić podczas tegorocznego ITechDay jako prelegent, ostatnia sesja była więc moją sesją. Dostałem na nią od organizatora 50 minut. Czasu bardzo niewiele jak na temat o którym chciałem powiedzieć. W bardzo skondensowanej formie opowiedziałem o możliwych do wykorzystania narzędziach przy migracji stacji roboczych do Windowsa 10.

Na koniec w kilku krótkich filmikach pokazałem to, co uczestnicy konferencji lubią najbardziej – nieudane próby (i jedną udaną) podniesienia systemu do najnowszej wersji przy wykorzystaniu MDT 2013 Update 1 w wersji Preview. Przyjmując, że pracowałem na wersji poglądowej, moje “porażki” wdrożeniowe uznaję jednak za udane, widać jasno, że wersje poglądowe mają prawo czasem nie działać.

Oceny swojej sesji się nie podejmę, proszę o to uczestników, aby podzielili się ze mną i organizatorami konferencji co sądzą o całej tej sprawie.
Dzięki Waszym uwagom, kolejne edycje konferencji a także moje sesje będą miały szanse być jeszcze lepsze.

Podsumowanie

W swoim życiu miałem przyjemność bycia na kilku już konferencjach organizowanych przez WGUiSW. Siedziałem po stronie uczestników i notowałem z zaciekawieniem, miałem też możliwość pomagać przy organizacji kilku z nich, a teraz mogłem wystąpić jako prelegent (już drugi raz). Za każdym razem uważałem i uważam nadal, pomimo że czasem coś nie zagrało jak powinno (w tym roku klimatyzacja), to konferencje te były i na pewną będą nadal wspaniałą możliwością do zdobycia nowej wiedzy, odświeżenia sobie starej i nawiązania bardzo ciekawych kontaktów. Nic tak nie buduje relacji jak wspólne spotkania. Kolejna taka szansa już na jesieni. WGUiSW będzie organizował kolejną konferencję!
Organizatorom należą się duże słowa uznania za poświęcenie i profesjonalną obsługę wydarzenia. Pozostałym prelegentom gratuluję świetnych sesji i życzę, aby kolejne były jeszcze lepsze. No i przede wszystkim słowa podziękowania należą się uczestnikom konferencji, za to, że już od porannych poniedziałkowych godziny przybywali do siedziby Microsoft Polska aby wysłuchać naszych wypocin na scenie.

Aha, zapomniałem dodać – było mnóstwo nagród od sponsorów. Każdy z uczestników mógł po wypełnieniu ankiety wybrać sobie gadżet ufundowany przez firmy, które coraz chętniej wspierają takie inicjatywy!

No i jeszcze tak na koniec koniec:

Link do mojej prezentacji z konferencji

Zdjęcia ze znakiem wodnym by Zygmunt Bularz
It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin