Relacja z ShareCon365 edycja druga

Dnia 13 października roku Pańskiego 2015 w polskim oddziale Microsoft odbyła się druga już edycja konferencji poświęconej rozwiązaniom SharePoint oraz Office 365.
W tym roku, organizatorzy w osobach Kamil Bączyk, Michał Słowikowski oraz Damian Wróblewski, w agendzie zmieścili również sesje poświęcone platformie Microsoft Azure oraz SQL Server.

Dzień przed…

partnerzy rozstawiali stoiska a ja wraz z organizatorami zajmowaliśmy się przygotowaniem m.in. zestawami startowymi, identyfikatorami i wszystkimi innymi drobnymi sprawami, które jak chochliki spod łóżka wyskakują tuż przed wizytą gości.

Przygotowania

Ale się udało…

i we wtorkowy poranek byliśmy gotowi aby przywitać rozentuzjazmowanych uczestników.

Rejestracja

Już przed pierwszą z sesji wyczuć się dało zapach świeżo mielonej kawy serwowanej przez niezastąpioną Panią Iwonkę.

Czas na kawę

Wśród zgiełku i zaspanych oczu, wszak pora to była wczesna, niejednokrotnie usłyszeć się dało rozradowane “Cześć! Miło Cię widzieć!”

Czas start!

Tak, po odnalezieniu wśród głów wielu znajomych, uczestnicy udali się na salę, gdzie niemalże punktualnie z agendą organizatorzy w osobach Damiana i Michała oraz Kamila, który na rozpoczęcie konferencji łączył się zdalnie, przywitali licznie przybyłych.

Zaczynamy

Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu firm i osób, które wsparły konferencję przyszedł czas na pierwszą sesję.

Chmury zaszły a na scenie…

stanął Bartłomiej Graczyk będący MVP w kategorii SQL Server. Jak na Bartka przystało, zaserwował uczestnikom porządną porcję wiedzy nt. chmurowej wersji serwera SQL czyli usługi PaaS SQL Databases dostępnej w Microsoft Azure w sesji pod tytułem “Chmury’ nad lokalnymi bazami danych”.
Nie zabrakło też informacji o jakże ostatnio mocno rozwijanej usłudze jaką jest Power BI dostępnej w ramach Office 365. Nowości w chmurowej platformie bazodanowej w postaci Azure SQL Data Warehouse to rzeczy których również nie mogło zabraknąć.

Bartek Graczyk

Po tej bogatej prelekcji tłumy wyległy na ulice, a w zasadzie to na hall przed salą gdzie czekali już partnerzy oraz nieodzowna kawa.

W kuluarach

Podczas kuluarowych rozmów można też było skosztować pysznych (tak mi powiedziano) krówek z logo

logo_zapytaj

O takich:

Krówki

Po krótkiej przerwie czas powrócić było w wygodne fotele konferencyjnej sali aby wysłuchać drugiej prelekcji.

A workflow zaprowadził nas…

na sesję Tomasza Głogosza “Bez trudu i ryzyka! – Jak tworzyć przepływy pracy w SharePoint?” z firmy Datapolis, która była partnerem konferencji. Tomasz opowiadał o rozwiązaniach na platformę SharePoint a dokładnie o przepływach prac.
Firma Datapolis jest twórcą autorskiego oprogramowania Datapolis Process System, które m.in. było wspominane podczas prelekcji. Poza tym uczestnicy dowiedzieli się, jakie czynniki wpływają na proces wyboru oprogramowania raz co jest istotne podczas projektowania polityk dostępu do zasobów.

Tomasz Gołosz

A z bezpieczeństwem to my tak…

na bakier. Oj, tego nie usłyszeliśmy na następnej prelekcji “Bezpieczeństwo chmury Microsoft Azure. Postrzeganie a rzeczywistość” wygłoszonej przez Andrzeja Kaźmierczaka MVP w kategorii Microsoft Azure. Andrzej, znany jest ze swojego dużego doświadczenia w kwestiach bezpieczeństwa IT, którym zajmuje się zawodowo od kilku lat.
Jako, że na czasie są chmury, a tematu tego nie można pomijać, sesja skupiała się na bezpieczeństwie platformy Microsoft Azure. Dowiedzieliśmy się, co to takiego jest to bezpieczeństwo, jakie są zagrożenia oraz jak firma Microsoft dba o nasze dane w chmurze Microsoft Azure.

Andrzej Kaźmierczak

Jak widać na powyższym zdjęciu, Andrzej z pełnym zaangażowanie przelewał swą wiedzę na uważnych słuchaczy, których widać poniżej:

ADstudio_079

Po sesji była krótka przerwa oraz długa kolejka po kawę Uśmiech

ADstudio_055

Temat ciężki…

a może nie tak do końca? Na scenie pojawił się mocno wyczekiwany Marcin Ciężak z sesją “Analiza problemów wydajnościowych platformy SharePoint Server 2013”. Marcin od prawie 5 lat pracuje w Microsoft jako inżynier wsparcia a od ponad roku zajmuje stanowisko Support Escalation Engineer.
Zdobyte na tym stanowisku doświadczenie pozwoliło pochłonąć publiczność tak, że na obiad wyszli 30 min po planowanym zakończeniu sesji. A na ów sesji to się działo, oj działo. Marcin uczył jak zrozumieć SharePointa, jak z nim rozmawiać i znajdować jego bolączki. Po sesji dało się słyszeć m.in. takie komentarze: “WOW, nawet nie wiedziałem, że są takie możliwości”, a to świadczy o tym, że sesja raczej się uczestnikom podobała.

Marcin Ciężak

A w między czasie…

pojawiła się pizza!

ADstudio_104

Co oczywiście nie mogło ujść uwadze słuchaczy i gdy już Marcin skończył swoją arcyciekawą sesję pojawili się w jej okolicach.

ADstudio_113

ADstudio_118

ADstudio_122

Po tej jakże…

sycącej przerwie na scenę wkroczyli dwaj Łukasze – Falaciński oraz Zajączkowski. Łukasze są architektami rozwiązań i na co dzień zajmują się projektowaniem i wdrażaniem m.in. takich produktów jak SharePoint czy Exchange.
Podczas swojej sesji zatytułowanej “SharePoint Online vs. SharePoint on Premise jako platforma aplikacyjna.” porównali jak sam tytuł wskazuje możliwości tworzenia i wdrażania aplikacji na platformach SharePoint w konfiguracji klasycznej oraz chmurowej.
Poruszane były również tematy konfiguracji hybrydowych.

ADstudio_131

Choroba nie wybiera…

przez co ostatni z prelegentów – Paweł Huryn, nie mógł wystąpić. Jednak jak to mówią “luki należy szczelnie wypełniać” tak i teraz organizatorzy zadbali o to, aby brak sesji nie był zbytnio odczuwalny. Na scenę wkroczył Szymon Szczęśniak Sales and Marketing Director w firmie CodeTwo, która również była partnerem konferencji. Szymon w telegraficznym skrócie opowiedział o firmie, jej celach i narzędziach które tworzy. A przyznać trzeba, że ich oprogramowanie jest na światowym poziomie! Korzystają z niego m.in. takie firmy jak Facebook, Unicef czy polski PLL LOT. Podczas tego krótkiego wystąpienia dowiedzieliśmy się o potrzebach i wymaganiach z jakimi spotykają się firmy w wydawać by się mogło  tak prozaicznych sprawach jakimi są podpisy użytkowników. Nie mniejszym wyzwaniem jest wykonywanie kopii zapasowych poczty email utrzymywanej w Office 365, na to też CodeTwo znalazło rozwiązanie.

ADstudio_142

Ask the…

Expert! Tak nazywała się przedostatnia część konferencji na którą zaprosili nas dwaj panowie
ADstudio_157

Podczas tej części publiczność zadawała trudne i niewygodne pytania na które odpowiadać musieli prelegenci i eksperci zaproszeni przez organizatorów.
Na scenie pojawiali się kolejno Bartłomiej Graczyk, Łukasz Falaciński, Tomasz Głogosz, Szymon Szczęśniak, Andrzej Kaźmierczak oraz na sam koniec i ja miałem okazję odpowiedzieć na jedno z pytań o backup SharePoint do MS Azure.

ADstudio_149

ADstudio_164

ADstudio_175

ADstudio_186

ADstudio_199

ADstudio_212

Po tej jakże zaciętej strzelanie w której pytania i odpowiedzi świstały co chwila koło ucha przyszedł czas na losowanie nagród, tych ufundowanych przez partnera, firmę Datapolis oraz gadżetów zasponsorowanych przez Microsoft.

ADstudio_220

Po losowaniu nagród przyszedł smutny czas dla nas wszystkich, a był to czas końca konferencji. Damian z Michałem podziękowali uczestnikom, prelegentom oraz partnerom i zaprosili wszystkich w przyszłym roku na trzecią już edycję konferencji ShareCon365.

ADstudio_246

Podsumowanie

Tak jak wszystkie konferencje (na których byłem) organizowane przez społeczność dla społeczności tak i ta była doskonałym czasem spędzonym na sesjach i rozmowach w przerwach.
To dzięki takim spotkaniom istnieje możliwość bezpośredniego spotkania ze znanymi i cenionymi specjalistami na rynku i zadania im trudnych i nurtujących nam pytań.

ShareCon365 to kolejna konferencja w tym roku w której uczestniczyłem, druga w której ZapytajEmila.pl było partnerem oraz pierwsza przy organizacji której miałem możliwość uczestniczyć.
Na stronie konferencji organizatorzy umieścili podziękowania. Zachęcam do odwiedzenia strony i zapoznania się z tym wpisem. Polecam też śledzić uważnie stronę na Facebooku, gdyż już wkrótce powinny pojawić się informacje o zdjęciach i prezentacjach.
A jeśli już przy zdjęciach jesteśmy, to należy zauważyć, że organizatorzy zadbali o profesjonalną obsługę fotograficzną konferencji. Zdjęcia robił nam Dagmar z ADStudio. Powyższe zdjęcia są jego autorstwa.
A na koniec zdjęcie fotografa (mojego autorstwa 🙂 ):
WP_20151013_10_57_34_Pro

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin